Reklama

Swarzędz pierwszą gminą powiatu, która rozpoczęła dystrybucję węgla. Wiemy, ile wniosków zostało już złożonych

, 1 grudnia 2022
Swarzędz pierwszą gminą powiatu, która rozpoczęła dystrybucję węgla. Wiemy, ile wniosków zostało już złożonych
fot. Pixabay.com

Na trzy tysiące uprawnionych do zakupu od gminy węgla w preferencyjnych cenach do tej pory złożonych zostało ponad 800 wniosków. Swarzędzanie odebrali już niemal 130 ton opału. – Nadal jesteśmy jedyną gminą powiatu poznańskiego prowadzącą już sprzedaż węgla – poinformował Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

Reklama

Gmina Swarzędz sprzedaje węgiel w cenie 1,9 tys. złotych za tonę. Dystrybucja opału rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu – we wtorek, 22 listopada.

Czytaj więcej: Gmina Swarzędz sprzedaje węgiel. Cena? 1900 zł

Węgiel od gminy w Swarzędzu: 3 tys. uprawnionych, 800 wniosków

Po tygodniu Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza przedstawił pierwsze dane dotyczące akcji sprzedaży węgla w preferencyjnej cenie. Na terenie gminy uprawnionych do zakupu opału jest trzy tysiące mieszkańców. Do tej pory złożyli oni ponad 800 wniosków.

Można powiedzieć, że co czwarta osoba uprawniona do dodatku węglowego złożyła już wniosek o zakup węgla. Od ubiegłego tygodnia jest on zwożony do gminy. Kolejne transporty są planowane na czwartek i piątek

– tłumaczy Szkudlarek.

Burmistrz wyjaśnia, że do gminy trafiają dwa typy opału – groszek i orzech. Tego pierwszego dostawca przywiózł jak na razie około 131 ton, a drugiego ponad 232 tony. Osobom, które są uprawnione do zakupu, złożyły wniosek i opłaciły węgiel wydane zostało, jak na razie – 45,5 tony groszku i 84 tony opału typu orzech.

Ośrodek Pomocy Społecznej informuje kolejne osoby o konieczności zapłaty za węgiel i możliwości jego odbioru. Do tej pory należność uiściło 175 mieszkańców, a kolejnych 200 zostało ostatnio poproszonych o zapłatę

– wylicza burmistrz.

Dokładny opis procedury i wzory wniosków dostępne są na stronie OPS w Swarzędzu.

Swarzędz rozpoczął sprzedaż węgla jako pierwszy

W opublikowanym w środę, 30 listopada na Facebooku nagraniu burmistrz Szkudlarek powołał się na informacje z rządowego portalu ciepło.gov.pl:

Nadal jesteśmy jedyną gminą powiatu poznańskiego prowadzącą sprzedaż węgla dla mieszkańców. Cieszę się, że tak szybko zareagowaliśmy na ich potrzeby. To początek okresu grzewczego i jak widać – jest już duża liczba mieszkańców, która opłaca i odbiera węgiel. Mam nadzieję, że te i kolejne osoby będą zadowolone, że jako gmina włączyliśmy się w proces dystrybucji węgla w preferencyjnych cenach

– podsumowuje Marian Szkudlarek.

Więcej o sprzedaży węgla w Swarzędzu:

Reklama