Reklama

Przebudowa wiaduktu się nie rozpoczęła, ale zwężenie zostało. Do kiedy?

, 24 maja 2023
Przebudowa wiaduktu w Swarzędzu niespodziewanie się nie rozpoczęła, ale zwężenia jezdni zostały.
fot. Czytelnik

W czwartek, 18 maja miała się rozpocząć gruntowna przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Poznańskiej, czyli DK92 w Swarzędzu. Wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu, ale niespodziewanie okazało się, że prace nie będą możliwe bez wycinki drzew i remont jest wstrzymany. Jednak zwężenie drogi krajowej na razie zostało.

Reklama

Wydawało się, że wszystko przebiega zgodnie z planem – GDDKiA podpisała ze Strabagiem umowę na przebudowę wiaduktu nad ul. Piaski – w ciągu drogi krajowej nr 92 w Swarzędzu, a w czwartek, 18 maja powinny się rozpocząć pierwsze prace. Od tej chwili utrudnienia miały potrwać dwa lata, a po ich zakończeniu w miejscu obecnego wiaduktu stanąć dwa nowe, bardziej komfortowe dla kierowców.

Czytaj więcej: Tak zmieni się wiadukt na DK92 po przebudowie. Poznaliśmy zakres i plan prac

Remont jednak się nie rozpoczął. Dlaczego? Okazało się, że bez wycinki drzew nie będzie można rozpocząć rozbiórki starego obiektu. Zgodnie z decyzją środowiskową wycinka jest możliwa dopiero na początku września.

W związku z tym po konsultacjach z wykonawcą podjęto decyzję o przywróceniu pierwotnego ruchu pojazdów na obiekcie

– podała GDDKiA w komunikacie z piątku, 19 maja.

Tyle że zwężenia do jednego pasa na obu jezdniach pozostały do teraz:

Przebudowa wiaduktu w Swarzędzu niespodziewanie się nie rozpoczęła, ale zwężenia jezdni zostały.
Przebudowa wiaduktu w Swarzędzu niespodziewanie się nie rozpoczęła, ale zwężenia jezdni zostały.
Przebudowa wiaduktu w Swarzędzu niespodziewanie się nie rozpoczęła, ale zwężenia jezdni zostały.
Zdjęcia otrzymaliśmy we wtorek, 23 maja.
fot. Czytelnik

Remont wiaduktu w Swarzędzu się nie rozpoczął. Do kiedy utrudnienia?

Zapytaliśmy rzeczniczkę poznańskiego oddziału GDDKiA, kiedy można się spodziewać przywrócenia normalnej organizacji ruchu. Jak się dowiadujemy: potrwa to około tygodnia od momentu, kiedy okazało się, że przebudowa na razie się nie rozpocznie.

Zmiana organizacji ruchu wymaga czasu i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno użytkownikom drogi, jak i osobom wykonującym to zadanie. Dokładamy wszelkich starań, aby do piątku 26 maja organizacja ruchu została przywrócona

– tłumaczy Alina Cieślak, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Poznaniu.

Ponowne prace prowadzące do przeniesienia ruchu na północną jezdnię wiaduktu (w kierunku Poznania) mają się rozpocząć na przełomie sierpnia i września, a więc krótko przed wycinką drzew. GDDKiA zapewnia, że o zmianach w organizacji ruchu będzie informować na bieżąco.

Co z terminem zakończenia przebudowy?

Jak niespodziewane utrudnienia wpłyną na termin zakończenia remontu? Po wejściu na plac budowy w maju, wykonawca miał mieć na jego wykonanie dwa lata. Powinien się więc zakończyć przed wakacjami w 2025 r.

Termin realizacji inwestycji na chwilę obecną pozostaje bez zmian, a nasze działania mają na celu minimalizowanie utrudnień w ruchu

– zapewnia Generalna Dyrekcja.

W najbliższym czasie prowadzona ma być analiza. Jej efektem powinna być optymalizacja zakresu prac i organizacji ruchu na ul. Piaski.

Reklama