Reklama

Burmistrz Swarzędza o węglu: powinniśmy pomóc mieszkańcom

, 27 października 2022
źródło: pixabay.com/FB -Marian Szkudlarek

Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza ogłosił, że gmina jest gotowa zająć się dystrybucją węgla dla mieszkańców. – Myślę, że my nie tylko jako samorządowcy, ale jako osoby wybrane w wyborach, powinniśmy w tej trudnej sytuacji pomóc naszym mieszkańcom – mówi Szkudlarek.

Reklama

Burmistrz Marian Szkudlarek wystąpił w nagraniu wideo z cyklu „Porozmawiajmy o gminie Swarzędz”. Odniósł się tam do kwestii sprzedaży węgla przez samorządy. Jak podkreślił, nie jest to zadanie samorządowców, nie ma też obowiązujących przepisów prawnych regulujących tę sprawę. Ogłosił jednak, że gmina Swarzędz chce pomóc swoim mieszkańcom.

– Zgłosiliśmy swój akces dystrybucji węgla u wojewody wielkopolskiego w ślad za jego zapytaniem czy gmina jest zainteresowana 

– poinformował Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Węgiel w Swarzędzu: nie ma jeszcze odpowiednich przepisów

Burmistrz wyjaśnił, że gmina czeka na ustalenie przepisów prawnych dotyczących programu dystrybucji węgla przez samorządy. Są one obecnie na etapie prac legislacyjnych w Senacie.

Czytaj też: Policjant wracał z pracy do domu i zauważył poszukiwaną. Postanowił działać

– Myślę, że za kilka, kilkanaście dni będzie podstawa prawna i w związku z tym czynimy przygotowania do tego, żeby gmina Swarzędz mogła dystrybuować węgiel dla swoich mieszkańców

– mówi Marian Szkudlarek.

Szkudlarek: powinniśmy w tej trudnej sytuacji pomóc mieszkańcom

Gospodarz gminy dodał, że przekazano wojewodzie informacje o prognozowanym zapotrzebowaniu na węgiel, które oparto na liczbie wniosków o dodatek węglowy i liczbie kotłów. Burmistrz zaznacza, że chce, by gmina była przygotowana organizacyjnie do dystrybucji opału, kiedy pojawią się do niej podstawy prawne.

– Myślę, że my nie tylko jako samorządowcy, ale jako osoby wybrane w wyborach, powinniśmy w tej trudnej sytuacji pomóc naszym mieszkańcom i taki akces jako gmina, jako burmistrz zgłosiłem

– wyjaśnił burmistrz Swarzędza.

Ustawa, nad którą pracują parlamentarzyści zakłada, że gminy będą mogły kupić importowany do Polski węgiel za 1500 zł i sprzedawać go mieszkańcom za cenę nie przekraczającą 2000 zł.

Reklama