Reklama

Ze szkoły w Swarzędzu do pracy w Volkswagenie. Kolejni uczniowie ukończyli klasy patronackie

, 24 czerwca 2023
fot. materiały prasowe VW Poznań

Kolejnych 111 uczniów zakończyło w piątek, 23 czerwca rok szkolny w klasach patronackich Volkswagen Poznań. Znaczna część z nich uczy się w Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu, a pozostali – w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni. W tym roku współpraca koncernu ze swarzędzką placówką osiąga pełnoletność. Pierwsi uczniowie zaczęli bowiem naukę w klasach patronackich w 2005 r.

Reklama

Automatyk, elektromechanik czy mechatronik (z elementami odlewnictwa) – w takich zawodach kształcą się uczniowie w klasach patronackich Volkswagen Poznań w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. W piątek zakończyli oni rok szkolny, a VW podsumował trwającą 18 lat współpracę z placówką.

Czytaj też: Swarzędzanie od roku korzystają z Glovo. Najchętniej zamawiamy… burgery

– Osiemnaście lat temu podjęliśmy decyzję o tym, by aktywnie rozwijać szkolnictwo branżowe. Teraz możemy z dumą powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. Nauka w klasach patronackich to szansa zarówno dla młodych ludzi, jak i dla naszej fabryki. My oferujemy przyszłościowe kierunki, możliwość współpracy z zakładami Volkswagena w Wolfsburgu, Hanowerze, czy Skody w Mlada Boleslav. A także unikatowy program praktyk w naszych zakładach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni

– tłumaczy Jolanta Musielak, członkini zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.

Zdecydowana większość, bo 86 proc. uczniów, którzy kończą klasy patronackie, finalnie podejmuje pracę w fabrykach Volkswagen Poznań. Do tej pory naukę w nich z sukcesem zakończyło ponad 700 osób. W piątek dołączyło do nich 30 absolwentów szkoły branżowej I stopnia. Łącznie rok szkolny w klasach patronackich zakończyło 111 uczniów ze Swarzędza i Wrześni.

Nauka w klasach patronackich trwa trzy lata. Uczniowie odbywają wówczas praktyki w Volkswagen Poznań – m.in. w Szkole Odlewników czy warsztacie praktycznej nauki zawodu. Finalnie zdają polski egzamin zawodowy i mają możliwość przystąpienia do dodatkowego, który uprawnia do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej.

– Zakończenie nauki w szkole branżowej nie oznacza końca edukacji. Absolwenci klas patronackich mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, przygotować się do matury i rozpocząć studia

– mówi Patrycja Kasprzyk, rzeczniczka prasowa Volkswagen Poznań.

Reklama