Chcesz kupić węgiel od gminy? Pospiesz się z wnioskiem
Swarzędz LIVE, 13 listopada 2022

Swarzędzki magistrat zbiera już wnioski od osób, które będą chciały kupić węgiel zamawiany przez gminę. W tym trybie będzie można kupić do trzech ton węgla. Urzędnicy apelują jednak, by nie zwlekać ze składaniem wniosków o zakup węgla.
Reklama
Przepisy umożliwiające zakup węgla na preferencyjnych warunkach weszły w życie 3 listopada. Krótko później gmina Swarzędz poinformowała, że rozpoczyna zbieranie wniosków od osób uprawnionych do zakupu węgla tą drogą. Teraz urzędnicy apelują, żeby nie zwlekać ze składaniem dokumentów i zrobić to jak najszybciej.
O węglu dla mieszkańców Swarzędza mówił jakiś czas temu Marian Szkudlarek: Burmistrz Swarzędza o węglu – powinniśmy pomóc mieszkańcom
Zakup węgla przez gminę. Swarzędz czeka na wnioski
Zgodnie z zapisami ustawy i rozporządzeń wykonawczych zakupu preferencyjnego węgla będzie mogła dokonać osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego
– przypomina UMiG Swarzędz w komunikacie.
Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić łącznie trzy tony węgla. 1,5 tony do końca tego roku i kolejne tyle – od 1 stycznia 2023 r.
Warunek? Należy złożyć wniosek. W myśl przepisów gmina będzie mogła zamówić tyle węgla, na ile zapotrzebowanie zgłoszą mieszkańcy. Wnioski muszą jeszcze zostać zweryfikowane.
Można je składać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu lub elektronicznie. Wzór wniosku jest dostępny: TUTAJ.
Kto dostarczy węgiel dla Swarzędza?
Równolegle do zbierania wniosków od mieszkańców zainteresowanych zakupem węgla za pośrednictwem gminy, UMiG zawiera umowę z dostawcą.
Węgiel dostarczać gminie będzie jedna ze spółek wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego
– precyzują urzędnicy.