Reklama

Przebudowa wiaduktu na DK92 najpóźniej od maja. Przed nami dwa lata utrudnień

, 21 marca 2023
źródło: Google Maps

Do końca marca GDDKiA chce podpisać umowę ze Strabagiem na przebudowę wiaduktu w ciągu ul. Poznańskiej, czyli drogi krajowej nr 92 w Swarzędzu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem remont powinien się zacząć najpóźniej w maju. Od tego czasu wykonawca będzie miał dwa lata na ukończenie prac.

Reklama

Na początku marca informowaliśmy na Swarzędz LIVE, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała zwycięską ofertę na przebudowę wiaduktu nad ul. Piaski w Swarzędzu. Prac ma się podjąć Strabag, a koszt remontu wyniesie około 16 mln złotych (w budżecie było maksymalnie 17,5 mln zł). GDDKiA nie podpisała jeszcze umowy z wykonawcą, ale jak informuje Alina Cieślak, rzeczniczka poznańskiego oddziału – ma to nastąpić do końca marca. Przeszkodzić w zawarciu umowy mogłoby ewentualne odwołanie złożone przez któregoś z pozostałych oferentów, ale żadne nie wpłynęło.

Sprawdź też: Niemal 17,5 mln złotych na przebudowę wiaduktu w Swarzędzu. Do przetargu stanęło 12 firm

Remont wiaduktu na DK92. Początek w maju?

Najnowsze informacje przekazane nam przez przedstawicielkę poznańskiej GDDKiA wskazują, że przebudowa wiaduktu miałaby się rozpocząć najpóźniej w maju.

Po podpisaniu umowy w ciągu 30 dni przekażemy plac budowy wykonawcy, który będzie zobowiązany rozpocząć realizację przedmiotu umowy najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia przekazania placu budowy

– tłumaczy Alina Cieślak.

Oznacza to, że jeśli uda się podpisać umowę ze Strabagiem do końca marca, w kwietniu firma przejmie od GDDKiA plac budowy, a w maju zacznie prace. Od tego momentu będzie miała dwa lata na przeprowadzenie gruntownej przebudowy wiaduktu w ciągu DK92. Plan zakłada rozbiórkę obecnie istniejącego obiektu i postawienie w jego miejscu dwóch nowych.

Czytaj więcej: Tak zmieni się wiadukt na DK92 po przebudowie. Poznaliśmy zakres i plan prac

Przebudowa wiaduktu i dwa lata utrudnień na drodze krajowej

Dwa lata trwania prac oznaczają dwa lata poważnych utrudnień dla kierowców. Alina Cieślak zapewnia, że o ich rozpoczęciu GDDKiA poinformuje z wyprzedzeniem. W czasie przebudowy ruch DK92 ma zostać utrzymany, tyle że w obu kierunkach jedną jezdnią.

Nieco inaczej sytuacja może wyglądać na ul. Piaski. Tutaj w planach jest wprowadzenie ruchu wahadłowego przez większość czasu, ale i okresowo całkowite zamknięcia. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Reklama