Reklama

Niemal 17,5 mln złotych na przebudowę wiaduktu w Swarzędzu. Do przetargu stanęło 12 firm

, 27 stycznia 2023
źródło: Google Maps

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła w piątek, 27 stycznia oferty od firm, które chcą się podjąć przebudowy wiaduktu na DK92 nad ul. Piaski w Swarzędzu. Po raz pierwszy podana została również planowana wartość tej inwestycji. GDDKiA może na nią wydać około 17,5 mln złotych. Chętnych jest dwanaście firm, z czego oferty czterech mieszczą się w założonym budżecie.

Reklama

O planowanej przebudowie wiaduktu w ciągu ulicy Poznańskiej, czyli DK92 w Swarzędzu informowaliśmy po raz pierwszy w listopadzie ubiegłego roku. Na razie nie jest znana dokładna data rozpoczęcia i ukończenia prac. Wiadomo, że w pierwszej połowie tego roku GDDKiA chce podpisać umowę z wykonawcą inwestycji i od tego momentu będzie on miał dwa lata na jej zakończenie. Można więc szacować, że remont wiaduktu powinien się zakończyć najpóźniej do wakacji 2025 r.

Przebudowa wiaduktu w Swarzędzu: oferty otwarte

W piątek, 27 stycznia GDDKiA otworzyła oferty od firm, które są zainteresowane wykonaniem przebudowy. Jednocześnie ujawniony został budżet tej inwestycji. To 17,4 mln złotych. Oferty złożyło 12 firm, z czego cztery mieszczą się w limicie GDDKiA. Najniższą cenę zaproponował Strabag – 15 mln 922 tys. zł, a najwyższą firma NDI Energy z Dopiewa – 20,8 mln zł.

W budżecie Generalnej Dyrekcji mieszczą się jeszcze oferty firm: PBW Inżynieria – 15 mln 928 tys. zł; Himmel i Papesch Opole – 16 mln 136 tys. zł oraz Primost Południe – ok. 17,2 mln zł.

Pełna lista oferentów i proponowane przez nich kwoty:

źródło: GDDKiA w Poznaniu

Co dalej? Jak informuje GDDKiA:

Komisja przetargowa sprawdzi i przeanalizuje oferty. Kolejnym etapem będzie wybór najkorzystniejszej oferty.

Przebudowa wiaduktu na ul. Piaski w Swarzędzu: co się zmieni?

O szczegółach przebudowy wiaduktu pisaliśmy obszernie w tekście: Tak zmieni się wiadukt na DK92 po przebudowie. Poznaliśmy zakres i plan prac. Przypomnijmy, że zakres prac obejmuje rozbiórkę obecnego wiaduktu i budowę dwóch nowych obiektów, a także przebudowę chodników i murów oporowych pod wiaduktami, czyli w ciągu ulicy Piaski.

W trakcie budowy ruch na drodze krajowej nr 92 zostanie utrzymany i będzie się odbywał jedną jezdnią, która na czas budowy stanie się jezdnią dwukierunkową

– informuje GDDKiA.

Na ulicy Piaski przeważnie obowiązywać będzie ruch wahadłowy, ale inwestor dopuszcza okresowe całkowite zamknięcia drogi, kiedy trzeba się będzie poruszać objazdami. Może się to dziać w nocy (w godz. 22-6), czy w chwili wyburzania obecnego wiaduktu (ale nie dłużej niż na miesiąc dla każdej jezdni). Niewykluczone są też krótkotrwałe wyłączenia ruchu na maksymalnie cztery godziny dziennie. GDDKiA zastrzega jednak, że musi się to dziać poza godzinami szczytu (6-9 i 13-16) i nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Reklama