Reklama

Tramwaj do Swarzędza? Sprawdzamy co dalej z koncepcją. „Możemy potwierdzić powrót do rozmów”

, 26 grudnia 2022
Tramwaj do Swarzędza? Sprawdziliśmy, co dalej z tym projektem
fot. ZTM Poznań

„Koncepcja jest rozważana”, „możemy potwierdzić powrót do rozmów” – takie deklaracje usłyszeliśmy w kontekście powstania linii tramwajowej z Poznania do Swarzędza od przedstawicieli UMiG Swarzędz i poznańskiego ZTM. Temat, choć wydawał się zakończony, powrócił po wywiadzie, jakiego udzielił Dietmar Mnich, prezes Volkswagen Poznań „Głosowi Wielkopolskiemu”. Choć przedłużenie linii byłoby kosztowne, nikt nie mówi, że jest niemożliwe.

Reklama

Tramwaj do Swarzędza był pomysłem, który po raz pierwszy szerzej pojawił się w mediach wiosną 2021 r. Po roku wydawało się, że koncepcja przedłużenia torów tramwajowych z pętli na Miłostowie w Poznaniu do Swarzędza, mówiąc delikatnie – nie jest priorytetem. W grudniu tego roku „Głos Wielkopolski” opublikował jednak wywiad z Dietmarem Mnichem, prezesem Volkswagen Poznań, którego jednym z tematów była właśnie wspomniana inwestycja. Mnich zadeklarował, że niemiecka firma jest gotowa do rozmów, a co więcej – pierwsze już się odbyły. Sprawdziliśmy, co na temat tramwaju do Swarzędza mówią dziś przedstawiciele ZTM Poznań i swarzędzkiego magistratu.

Pisaliśmy o tym tutaj: Tramwaj do Swarzędza jednak pojedzie? Volkswagen jest gotów zaangażować się w projekt

Tramwaj do Swarzędza: będzie list intencyjny?

Obecnie zbyt wcześnie na jakiekolwiek szczegóły, niemniej jednak możemy potwierdzić powrót do rozmów o idei budowy trasy tramwajowej łączącej Poznań ze Swarzędzem. Nie jest wykluczone wykonanie ponownych analiz mających odpowiedzieć na pytanie o ewentualną efektywność budowy takiej trasy w zależności od jej potencjalnego przebiegu

– mówi nam Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM Poznań.

Zapewnia, że miejska spółka zawsze jest otwarta na poszukiwanie możliwości poprawy warunków komunikacyjnych w tej części aglomeracji poznańskiej.

To, że koncepcja jest rozważana potwierdza również Maciej Woliński, rzecznik UMiG Swarzędza. Dodaje, że Grzegorz Taterka, zastępca burmistrza Swarzędza uczestniczył w rozmowach z władzami Poznania.

Wiadomo, że przedsięwzięcie byłoby skomplikowane i kosztowne, ale zapewne możliwe do wykonania. Można się spodziewać podpisania listu intencyjnego określającego ramy współpracy

– podsumowuje Woliński.

Odwiedź stronę >> Swarzędz LIVE << na Facebooku i bądź na bieżąco

Reklama