Reklama

Mammobus w Swarzędzu. Dla kogo bezpłatna mammografia?

, 23 października 2022
Bezpłatna mammografia Swarzędz
fot. materiały prasowe

Trwa październik, który od lat jest miesiącem świadomości raka piersi. To doskonała okazja dla kobiet, żeby skorzystać z bezpłatnej mammografii. Mammobus regularnie pojawia się w Swarzędzu. W tym miesiącu przed nami jeszcze dwa postoje. Kto kwalifikuje się do mammografii w ramach programu profilaktycznego?

Reklama

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Stanowi niemal co czwarte spośród wszystkich zachorowań na nowotwory u pań. Jednocześnie jest przyczyną 14 proc. zgonów – poddaje portal Pacjent.gov.pl.

Czytaj też: Jodek potasu w gminie Swarzędz. Znamy listę punktów dystrybucji tabletek

Eksperci przypominają, że wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny. Tyle że na początkowym etapie choroba nie wiąże się zwykle z objawami. Dlatego tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne, które pozwalają na ujawnienie zmian nowotworowych, nawet jeśli te nie dają jeszcze o sobie znać. Ważne jest zarówno regularne samobadanie, jak i od pewnego wieku cykliczna mammografia.

Bezpłatna mammografia – dla kogo?

Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby. W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne

– podaje Pacjent.gov.pl.

Bezpłatną mammografię można wykonać raz na dwa lata lub raz na rok, jeśli dostaliśmy takie pisemne zalecenie podczas ostatniego badania.

Mammobus w Swarzędzu. Gdzie i kiedy?

Październik, to doskonała okazja, żeby zdecydować się na mammografię. Od lat jest to miesiąc świadomości raka piersi, w czasie którego o profilaktyce tego nowotworu mówi się bardzo dużo.

Warto więc skorzystać z tego, że w Swarzędzu, jak co miesiąc pojawią się mammobusy. W październiku zaplanowane są jeszcze dwa postoje:

  • w czwartek, 27 października w godz. 9-15 przy ETC Swarzędz przy ul. Poznańskiej 6. Można się umówić pod numerem telefonu: 684141411;
  • w poniedziałek, 31 października w godz. 9-17 przy pływalni Wodny Raj przy ul. Kosynierów 1. Można się umówić pod numerem telefonu: 618557528.

Aktualny harmonogram postoju mammobusów wraz z mapą można zawsze znaleźć: TUTAJ.

Reklama