Reklama

Wyższe mandaty za brak biletu w swarzędzkich autobusach

, 29 września 2022
źródło: Swarzędzka Komunikacja Autobusowa

Wzrosła wysokość kar nakładanych na pasażerów podróżujących bez biletu Swarzędzką Komunikacją Autobusową.

29 września zaczęły obowiązywać nowe stawki mandatów za przejazd swarzędzkimi autobusami bez ważnego biletu. Wszystko za sprawą uchwały Rady Miejskiej w Swarzędzu, która podniosła kary.

Swarzędzka Komunikacja Autobusowa: kara za brak biletu

Najwyższa kara, której może spodziewać się gapowicz, to 280 zł. Nałożona zostanie w przypadku przejazdu bez biletu lub bez ważnego biletu, jednak jeśli opłaci się mandat w terminie 7 dni od daty wystawienia, wyniesie ona 140 zł. Do tej pory było to odpowiednio 200 zł i 60 zł, zatem podwyżka może być odczuwalna.

Czytaj też: Swarzędz: starszy mężczyzna pobity w autobusie. Sprawca dobrze znany policji

Wzrosła również opłata za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do przejazdu ulgowego – wynosi 170 zł (85 zł w przypadku opłacenia w ciągu 7 dni); „za zabieranie do środka transportowego rzeczy lub zwierząt wyłączonych z przewozu lub dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych, bez zachowania tych warunków” – wynosi 75 zł (bez zniżki za opłacenie w ciągu 7 dni); natomiast kara „za spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy autobusu bez uzasadnionej przyczyny” wynosi 500 zł (bez zniżki za opłacenie w ciągu 7 dni).

Jak uniknąć kary?

W przypadku, gdy pasażer w terminie 7 dni od dnia nałożenia opłaty dodatkowej udokumentuje w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, ul. Rynek 1, posiadanie uprawnienia do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, albo okaże bilet okresowy imienny ważny w momencie przeprowadzenia kontroli, opłata dodatkowa podlega zamianie na opłatę manipulacyjną w wysokości 10 zł. Terminem płatności opłaty manipulacyjnej jest ostatni dzień upływu wskazanego 7-dniowego terminu na okazanie dokumentów lub biletu imiennego

– czytamy w uchwale Rady Miejskiej w Swarzędzu.

Reklama