Reklama

Tunel w Kobylnicy za 50 mln zł. To największa inwestycja w historii powiatu

, 29 czerwca 2021
Tunel w Kobylnicy
fot. Google Maps

Na środę, 30 czerwca zaplanowane jest podpisanie umowy, która ostatecznie przypieczętuje powstanie tunelu pod torami w Kobylnicy. Jego budowa oraz przebudowa systemu dróg w pobliżu torów będzie kosztowała 50 mln złotych. To największy kontrakt drogowy w historii powiatu poznańskiego. Mieszkańcy gminy Swarzędz mają przejechać nowym tunelem w 2023 roku.

Rogatki w ciągu ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy opuszczają się średnio co 18 minut. Każdego dnia przejeżdża w tym miejscu 10 tysięcy pojazdów i ponad 80 pociągów.

– To sprawia, że korkuje się nie tylko ulica Swarzędzka, ale również sąsiednia Poznańska – droga wojewódzka nr 194. Wkrótce ma się to jednak zmienić

– zapowiada Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starostwa powiatowego w Poznaniu.

Na środę, 30 czerwca zaplanowane jest podpisanie umowy zaprojektowanie i wybudowanie tunelu w Kobylnicy. Dokument ma podpisać Jan Grabkowski, starosta poznański z przedstawicielami spółki PKP PLK oraz firmy budowlanej STRABAG. Nic nie będzie już stało na przeszkodzie, by rozpoczęła się budowa długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.

Czytaj też: Swarzędz: rewolucja na śródmiejskich ulicach

Tunel w Kobylnicy: najdroższa inwestycja w historii

Budowa tunelu w Kobylnicy wraz z przebudową systemu dróg wokół dzisiejszego przejazdu kolejowego będzie kosztowała 50 milionów złotych. To największy kontrakt w historii powiatu poznańskiego.

Według założeń – zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami pod torami pobiegnie 70-metrowy tunel, a zamiast obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – pojawi się rondo. To bardzo ważne, bo przejazd w Kobylnicy jest obecnie jednym z najbardziej korkujących się i uciążliwych dla kierowców miejsc na drogowej mapie gminy.

– To niezwykle ważna inwestycja, ponieważ znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowników skrzyżowania drogi powiatowej z trasą kolejową. Uwzględni potrzeby zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pieszych. Wpłynie też na czas przejazdu w kierunku Poznania, Swarzędza oraz Pobiedzisk. Inwestycja będzie tak realizowana, aby nie zakłócać obecnego ruchu

– podkreślał w lutym 2020 r. Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego.

Pierwsze samochody mają przejechać tunelem w 2023 roku. Wtedy upływa termin rozliczenia unijnego dofinansowania.

Reklama