Reklama

Swarzędzanin nie miał maseczki i nie przyjął mandatu. Sąd: 1000 zł grzywny

, 28 marca 2021
Wyrok za brak maseczki: 1000 złotych
źródło: Straż Miejska w Swarzędzu

Poznański sąd ukarał mieszkańca Swarzędza za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki. W styczniu mężczyzna został przyłapany przez strażników miejskich, ale nie przyjął mandatu, więc sprawa trafiła do sądu.

Historia ma swój początek w styczniu – wtedy strażnicy miejscy spotkali na ulicy mężczyznę, który nie przestrzegał nakazu zasłaniania ust i nosa. Funkcjonariusze postanowili ukarać swarzędzanina mandatem, jednak ten odmówił jego przyjęcia twierdząc, że kary za brak maseczek są bezprawne. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda.

Czy są podstawy prawne do ukarania?

Sąd wydał wyrok 16 marca. Uznał mężczyznę za winnego popełnienia wykroczenia i wymierzył mu grzywnę w wysokości 1000 złotych. Dodatkowo swarzędzanin został obciążony kosztami sądowymi – to 170 złotych. Wyrok zapadł w trybie nakazowym. Na ma informacji, czy został złożony sprzeciw.

Czytaj też: Pieniądze znalezione przy dworcu w Swarzędzu. Poszukiwany właściciel

– W grudniu weszła w życie nowelizacja kilku ustaw, między innymi nowelizacja art. 116 Kodeksu wykroczeń, która spowodowała, że odpowiedzialność za nieprzestrzeganie obostrzeń jest umocowana w ustawie, nie zaś w rozporządzeniu jak to miało miejsce do grudnia. Nie ma już więc wątpliwości, że kara np. za brak maseczki jest zgodna z prawem

– informuje Straż Miejska w Swarzędzu.

1000 zł grzywny za brak maseczki !!! Taką grzywnę wymierzył poznański Sąd mieszkańcowi Swarzędza, który odmówił…

Opublikowany przez Straż Miejska w Swarzędzu Piątek, 26 marca 2021

Reklama