Reklama

Swarzędz opuszcza GOAP. „Skazani bylibyśmy na jeszcze szybszy niż do tej pory wzrost stawek za śmieci”

, 20 marca 2021
Swarzędz opuszcza GOAP
fot. Pixabay.com

Decyzja o opuszczeniu GOAP przez Poznań, może być początkiem końca międzygminnego związku. Za jego największym członkiem, podążają bowiem kolejne gminy. Swarzędz opuszcza GOAP – zadecydował burmistrz, a do jego propozycji przychylili się we wtorek, 23 marca radni (aktualizacja na końcu tekstu). Podobną drogę obierają m.in. władze Czerwonaka. Do kiedy gmina Swarzędz będzie członkiem związku?

Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza tłumaczy, że decyzja władz Poznania niesie poważne konsekwencje także dla pozostałych członków Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP).

Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej dalszego funkcjonowania ZM GOAP (już bez Miasta Poznania) przyjąć należy, że zmniejszony strumień odpadów, a także zmieniona organizacja systemu odbioru i zagospodarowania odpadów spowoduje, iż koszty będą znacznie wyższe niż w chwili obecnej

– pisze burmistrz Szudlarek w uzasadnieniu projektu uchwały przedłożonej radnym.

Czytaj również: Zbiórka na odbudowę domu po pożarze w Kobylnicy

Według niego pozostanie w GOAP-ie oznaczałoby skazanie gminy i mieszkańców na „jeszcze szybszy niż do tej pory wzrost stawek za śmieci”.

Swarzędz opuszcza GOAP. Członkostwo do końca 2021 r.

Zainicjowanym przez burmistrza projektem uchwały zajmą się wkrótce radni, ponieważ to do nich należeć będzie ostateczna decyzja. Jeśli poprą uchwałę, gmina złoży oświadczenie o opuszczeniu GOAP-u. Kiedy faktycznie do niego dojdzie?

Zgodnie ze statutem związku – zachować należy sześciomiesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na 31 grudnia danego roku. Wobec tego od 1 stycznia 2022 r. to do gminy Swarzędz ponownie należałaby organizacja gospodarki odpadami. Opierałaby się ona na opłatach wnoszonych przez właścicieli nieruchomości.

System działałby na podstawie zasad wprowadzonych prawem lokalnym, ustanawianym przez Radę Miejską – od ustalania metody naliczania opłaty i stawki tej opłaty aż po częstotliwość odbioru odpadów od mieszkańców

– podsumowuje Szkudlarek w uzasadnieniu.

Podobną decyzję podjął nie tylko Swarzędz. Opuścić GOAP zamierza także gmina Czerwonak. Niewykluczone, że na podobny krok zdecydują się również inni zrzeszeni jeszcze w związku członkowie.

Sprawdź też: Posprzątają las w Zalasewie. „Zróbmy razem coś dla gminy”

Aktualizacja: Radni zdecydowali – Swarzędz opuszcza GOAP

W czasie sesji rady miasta we wtorek, 23 marca radni przychylili się do wniosku burmistrza. 18 zagłosowało za opuszczeniem GOAP-u, trzech się wstrzymało.

Wobec tego Swarzędz pozostanie członkiem związku do końca 2021 r. Później gmina sama będzie odpowiadała za gospodarkę odpadami. Na jakich zasadach? Tego dowiemy się wkrótce.

Reklama