Reklama

Swarzędz kupuje elektryczne autobusy. Jaki zasięg na jednym ładowaniu?

, 11 stycznia 2023
źródło: Swarzędzka Komunikacja Autobusowa

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu ogłosił przetarg na zakup 5 nowych autobusów komunikacji miejskiej. Pojazdy mają być w pełni elektryczne.

Reklama

W grudniu informowaliśmy o dotacji, którą Swarzędz otrzymał na zakup 5 elektrycznych autobusów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał gminie blisko 8 mln zł, co stanowi prawie połowę kosztów zakupu pojazdów.

Teraz swarzędzki magistrat ogłosił przetarg na dostawę nowoczesnych i ekologicznych pojazdów komunikacji miejskiej. Urzędnicy dokładnie opisali w dokumentacji przetargowej, jakie pojazdy spełniają oczekiwania zamawiającego.

Elektryczne autobusy – Swarzędz

Miasto chce kupić 5 autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi o mocy minimum 150 kWh. Każdy z pojazdów musi mieć od 11,8 do 12,2 metrów długości. Pojemność jednego autobusu ma wynosić 80 miejsc, z czego 27 to miejsca siedzące. 10 miejsc siedzących ma być dostępnych z poziomu niskiej podłogi.

Czytaj też: Swarzędz: parkowanie i bilety autobusowe w aplikacji moBiLET

Zdolność magazynowania energii w pojeździe musi umożliwić przejechanie autobusem co najmniej 200 km

– czytamy w dokumentacji przetargowej opublikowanej przez UMiG Swarzędz.

Autobusy mają być niskopodłogowe na całej długości i posiadać 3 bezstopniowe wejścia z drzwiami na tyle szerokimi, żeby umożliwiały „dwustrumieniowy ruch pasażerów”. Dodatkowym wymogiem jest wyposażenie pojazdu w funkcję ograniczenia prędkości maksymalnej do 70 km/h. Ważnym udogodnieniem dla pasażerów jest klimatyzacja, którą mają posiadać nowe autobusy.

Czytaj też: Spuszczał nieczystości do kanalizacji deszczowej. Sprawa trafiła do sądu

Oprócz samych pojazdów zamówienie obejmuje także dwie stacje do ładowania oraz szkolenia dla mechaników i kierowców zatrudnionych w Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

Wykonawca przeszkoli wymaganą ilość pracowników (nie mniej niż 5 osób) podmiotu wskazanego przez Zamawiającego w zakresie bieżących obsług dostarczanych autobusów. Szkolenie pracowników zostanie zakończone najpóźniej w ciągu 1 miesiąca po dostawie pierwszego autobusu

– napisano w dokumentacji przetargowej.

Termin składania ofert upływa 6 lutego 2023 r. Urzędnicy ustalili, że firma, która zwycięży w przetargu, będzie miała od momentu podpisania umowy rok na dostarczenie 3 autobusów i uruchomienie infrastruktury do ładowania pojazdów, a kolejne dwa elektryki trafią do Swarzędza w ciągu 24 miesięcy, ale nie wcześniej niż 2 stycznia 2025 r.

Reklama