Reklama

Swarzędz kupi elektryczne autobusy. Przyznano dotację

, 10 grudnia 2022
źródło: Swarzędzka Komunikacja Autobusowa

Do taboru Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej dołączy 5 nowych pojazdów. Będą to autobusy elektryczne, na których zakup Swarzędz dostanie blisko 8 mln zł dotacji.

Reklama

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 7 900 000 zł dotacji miastu Swarzędz. Pieniądze zostaną wykorzystane na zakup 5 nowych elektrycznych autobusów. Koszty, które gmina poniesie na inwestycję to 16 482 000 zł, zatem dofinansowanie pokrywa prawię połowę wydatków.

Czytaj też: Lodowisko w Swarzędzu otwarte od soboty

– Pieniądze te pochodzą z programu „Zielony Transport Publiczny” i wykorzystane zostaną na zakup 5 autobusów elektrycznych oraz 2 ładowarek (o mocy 120 KW każda), a także na szkolenie dla 10 kierowców i 5 mechaników

– informuje Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Nowe zamiast starych

Zakończenie wykonania tego zadania planuje się w 2025 roku. Swarzędz po rozpoczęciu eksploatacji nowych pojazdów będzie musiał wycofać 6 starych, których norma emisji spalin to EURO III – taki warunek zawiera umowa na dofinansowanie.

Czytaj też: Wiadukt nad ul. Piaski zostanie rozebrany

– Jesteśmy dumni, że miasta i gminy w Wielkopolsce stawiają na niskoemisyjny transport publiczny, przyczyniając się przy tym do poprawy jakości powietrza w swoich gminach i ogólnej poprawy stanu środowiska

– podkreślają przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Reklama