Reklama

SmogSTOP w Swarzędzu. Walka o czyste powietrze w budżecie obywatelskim

, 5 sierpnia 2021
Smog w Swarzędzu: Inicjatywa StopSMOG w budżecie obywatelskim
fot. Pixabay.com

Do końca sierpnia można głosować w Budżecie Obywatelskim Gminy Swarzędz 2022. O jednym ze zgłoszonych projektów – SmogSTOP opowiedział nam jego pomysłodawca. Inicjatywa znalazła się pośród projektów głównych, co oznacza, że jeśli wygra, to na jej realizację przeznaczony zostanie milion złotych. Autor inicjatywy chce namówić na głosowanie tych, którzy chcą oddychać czystym powietrzem i skończyć z zatruwaniem płuc mieszkańców.

Co można zrobić za milion złotych? W skali gminy i kwestii walki ze smogiem – bardzo dużo. Przekonuje o tym Jacek Bura, przedstawiciel projektu SmogSTOP. 840 tysięcy złotych można przeznaczyć na sfinansowanie wymiany 120 starych pieców na terenie gminy Swarzędz. Blisko 90 tys. zł kosztowałaby rozbudowa istniejącej już sieci czujników smogu, a pozostałe pieniądze można by przeznaczyć na kampanię informacyjną, ponieważ wciąż nie każdy wie, jak dużym zagrożeniem jest zanieczyszczenie powietrza.

Czytaj też: Promile i zakaz prowadzenia pojazdów. Tak doszło do wypadku w Łowęcinie

Reklama

Tylko jak zdobyć milion? Bura tłumaczy – głosując na projekt główny numer 4 w Budżecie Obywatelskim Gminy Swarzędz 2022.

Po raz kolejny projekt zgłoszony i wybrany do głosowania pt. SmogSTOP – chcę oddychać czystym powietrzem – dopłaty do wymiany pieców, sieć czujników powietrza, kampania informacyjna jest jedynym, który dotyczy każdego mieszkańca gminy Swarzędz. Niecałe 3 lata i nikt z województwa wielkopolskiego nie będzie mógł użytkować pieca bezklasowego (bez tabliczki znamionowej) czy zwykłego kopciucha

– mówi Jacek Bura ze Swarzędzkiej Inicjatywy Antysmogowej.

I przypomina, że od 2024 roku Straż Miejska będzie mogła zgodnie z uchwałą antysmogową wlepiać mandaty za “kopcenie”. Czasu na wymianę pieców nie ma więc już zbyt wiele.

StopSMOG Swarzędz: Jak skończyć z zanieczyszczaniem powietrza?

Bura dodaje, że podobny projekt był już zgłoszony do budżetu obywatelskiego 4 lata temu.

Niestety wtedy nie udało się uzyskać wymaganej liczby głosów. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Problem jakości powietrza w gminie Swarzędz jest dostrzegany i wspomniany projekt częściowo został przez włodarzy zrealizowany. Dzięki temu jako jedna z pierwszych gmin powiatu poznańskiego mamy sieć czujników jakości powietrza. Dzięki tym i wielu innym działaniom zmienia się wrażliwość zwykłych mieszkańców, a za tym idzie zmiana przyzwyczajeń czy decyzje o zmianie pieca na ekologiczny

– tłumaczy przedstawiciel inicjatywy.

Jako dowód podaje fakt, że w tym roku pula na dofinansowania do wymiany pieców rozeszła się bardzo szybko. Stąd pomysł, by pieniądze z budżetu obywatelskiego zasiliły ten budżet, a dodatkowo pozwoliły na lepsze monitorowanie stanu powietrza w gminie i kampanię informacyjną wśród mieszkańców.

Budżet Obywatelski Swarzędz 2022: Jak głosować?

Oczywiście SmogSTOP nie jest jedynym projektem, na który do końca sierpnia można oddać głos w swarzędzkim budżecie obywatelskim. W kategorii projektów głównych konkuruje z czterema innymi inicjatywami. Poza tym głosować można jeszcze na projekty lokalne i dodatkowe. Na zwycięskie projekty w poszczególnych kategoriach przeznaczone zostanie 1,5 mln zł z przyszłorocznego budżetu gminy. To:

  • milion na jeden projekt główny,
  • 300 tys. zł na projekty lokalne (maksymalna wartość jednego to 100 tys. zł),
  • 200 tys. zł na projekty dodatkowe (maksymalna wartość jednego to 50 tys. zł).

Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim Gminy Swarzędz można znaleźć na stronie: UMiG Swarzędz.

Link do głosowania znajduje się: TUTAJ.

Wyniki zostaną ogłoszone do końca września.

Reklama