Reklama

Rusza kolejna edycja swarzędzkiego budżetu obywatelskiego. Do wydania 1,5 mln zł

, 30 kwietnia 2021
Budżet Obywatelski Gminy Swarzędz rusza w maju
źródło: UMiG Swarzędz

W maju rusza kolejna już edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz. Pula pieniędzy do wydania na projekty mieszkańców to 1 500 000 złotych.

Budżet obywatelski to inicjatywa działająca w wielu samorządach w Polsce. Polega na oddaniu mieszkańcom decyzji o sposobie wydania części miejskiego budżetu. Mieszkańcy zgłaszają projekty różnego rodzaju inwestycji, później odbywa się głosowanie, następnie zwycięskie pomysły są realizowane za fundusze z miejskiej kasy – w przypadku Swarzędza to 1,5 mln złotych.

Czytaj też: Punkt Szczepień Powszechnych w Swarzędzu już po wizytacji NFZ. Może zacząć działać w połowie maja

Kolejna edycja swarzędzkiego budżetu obywatelskiego rusza 1 maja – od tego dnia, przez cały miesiąc, będzie można zgłaszać swoje projekty. W czerwcu propozycje nadesłane przez mieszkańców będą weryfikowane w ratuszu. 16 lipca rozpocznie się głosowanie nad projektami, które przejdą weryfikację – potrwa do końca sierpnia. Zwycięskie projekty poznamy 30 września.

Podział swarzędzkiego budżetu obywatelskiego

– Budżet Obywatelski został podzielony na trzy części. Głosy oddać możemy na projekt główny, na który zostanie przeznaczony 1 mln zł oraz na projekty lokalne, których suma nie przekroczy 300 000 zł, a wartość jednostkowa 100 000 zł i projekty dodatkowe, których suma nie przekroczy 200 000 zł, a wartość jednostkowa 50 000 zł

– informują urzędnicy ze swarzędzkiego ratusza.

Budżet Obywatelski Gminy Swarzędz – jak zgłaszać projekty?

Projekty do swarzędzkiego budżetu obywatelskiego składa się za pomocą formularza na specjalnie przygotowanej stronie internetowej – swarzedz.budzet-obywatelski.org.

Każdy mieszkaniec może złożyć jedną propozycję projektu głównego, projektu lokalnego albo projektu dodatkowego. Potrzebne jest poparcie 20 innych mieszkańców.

Czytaj też: Bumerang Park Zalasewo: Wiemy, jakie sklepy znajdą się w nowej galerii. Będzie restauracja znanej sieci!

Propozycja powinna obejmować:

– podstawowe informacje dotyczące projektu, w tym jego tytuł, lokalizację oraz szacunkowy koszt realizacji;
– cel projektu;
– charakter projektu (główny, lokalny czy dodatkowy);
– uzasadnienie potrzeby realizacji projektu;
– skrócony opis projektu (do 500 znaków);
– zdjęcie/rysunek/wizualizację projektu.

– czytamy w regulaminie Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz.

Inwestycje zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego – Swarzędz

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego w Swarzędzu jest siódmą z kolei. Mieszkańcy zdecydowali już o wielu inwestycjach, które zrealizowano w gminie w ramach budżetu obywatelskiego. Pieniądze z poprzednich edycji akcji przeznaczone zostały m.in. na stworzenie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, ścieżki pieszo-rowerowej nad Jeziorem Swarzędzkim czy na ul. Transportowej.

Czytaj też: Tramwaj do Swarzędza? „Poważnie analizujemy ten projekt”

Reklama