Reklama

Race na rynku w Swarzędzu. Z jakiej okazji? [WIDEO]

, 19 stycznia 2022
Powstańcze racowisko na swarzędzkim rynku
źródło: 9hstudio.pl, Drona wynaj.me, dronujemy.com.

Na swarzędzkim rynku odbyło się w niedzielę niecodzienne wydarzenie. Cały plac został spowity czerwonym blaskiem rac. To hołd dla powstańców.

W niedzielę wieczorem na rynku w Swarzędzu odbyło się wydarzenie poświęcone pamięci uczestników Powstania Wielkopolskiego pochodzących z naszego miasta. Spora grupa osób zebrała się wokół ratusza i odpaliła race.

– Jak co roku, tak i w tym organizujemy iluminacje upamiętniających wszystkich mieszkańców Swarzędza którzy brali czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Za równo tych, którzy toczyli boje na pierwszej linii frontu od pierwszego dnia, jak i tych którzy pomagali na tyłach

– informują organizatorzy z grupy Swarzędzcy Kibole.

Czytaj też: Mieszkańcy Swarzędza jednymi z najlepiej zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce

Rynek w czerwonej poświacie wyglądał wyjątkowo. Centralnym miejscem uroczystości była tablica pamiątkowa znajdująca się na kamienicy nr 12 – upamiętnia ona udział swarzędzan w Powstaniu Wielkopolskim.

Spektakularną relację filmową z racowiska, nagraną z perspektywy lotu ptaka, przygotowali: 9hstudio.pl, Drona wynaj.me i dronujemy.com. Można ją obejrzeć poniżej.

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: święto państwowe

Ostatnia rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego była pierwszą obchodzoną w ramach święta państwowego – 27 grudnia ustanowiono Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto uchwalone zostało specjalną ustawą przez sejm, podpisaną przez prezydenta.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie starania zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu przedstawicieli m.in. Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości czy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Reklama