Reklama

Mammobus znów w Swarzędzu. Pojawi się przed centrum handlowym ETC

, 15 lutego 2022
Mammografia Swarzędz
fot. Pixabay.com

Za tydzień – w środę, 22 lutego mieszkanki znów będą mogły wykonać bezpłatną mammografię w Swarzędzu. Mammobus, podobnie jak w styczniu – zaparkuje przed centrum handlowym ETC. Do badania kwalifikują się wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie robiły go w ciągu ostatnich dwóch lat.

Mammografia Swarzędz: 22 lutego przed ETC

Ostatnio mammobus zaparkował przed ETC Swarzędz w styczniu. W tym miesiącu zrobi to ponownie i okazja do badania nadarzy się w środę, 22 lutego. W ramach finansowanego przez NFZ programu profilaktyki raka piersi bezpłatnie badanie ma prawo wykonać każda kobieta w wieku 50-69 lat, jeśli nie poddawała mu się w ciągu ostatnich dwóch lat. Wyjątkiem są m.in. panie, które otrzymały pisemne wskazanie do częstszych badań podczas ostatniej mammografii.

Czytaj więcej o programie: Profilaktyka raka piersi

Reklama

Zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej wielkopolskiego NFZ, mammobus ma być w środę, 22 lutego dostępny w godz. od 9 do 15 na parkingu ETC. Przed wykonaniem badania warto się wcześniej umówić telefonicznie. Można to zrobić pod numerami telefonu:

  • 68 452 77 96,
  • 68 452 77 17,
  • 605 596 655.

Warto regularnie śledzić harmonogram, ponieważ jeśli nie odpowiada nam ten termin badania, można sprawdzić, kiedy mammobus pojawi się w innym, dogodnym miejscu. W tym lutym już raz był w Swarzędzu i parkował obok pływalni Wodny Raj. Badania można również wykonać stacjonarnie w Poznaniu.

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Warto pamiętać o zabraniu poprzednich wyników, jeśli mieliśmy już wykonywaną mammografię.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby

– czytamy na stronie Pacjent.gov.pl.

Sprawdź również: Mieszkańcy ostrzegają przed włamaniami! Złodziej grasuje w Paczkowie

Reklama