Reklama

Jak zrobić coś dobrego i zyskać dwa dni wolnego? Wystarczy oddać krew. Okazja w sobotę

, 2 marca 2023
Oddać krew Swarzędz
fot. Pixabay.com

W sobotę, 4 marca na os. Kościuszkowców w Swarzędzu będzie okazja do oddania krwi. Można zrobić w godz. 8-15. Organizatorzy przypominają o odpowiednim przygotowaniu. Oddanie krwi, to sposób na zrobienie czegoś dobrego, a jednocześnie krwiodawcom przysługują dodatkowe dwa dni wolnego.

Reklama

„Koniecznie zjedz śniadanie i nawodnij się!” – przypominają organizatorzy sobotniej akcji oddawania krwi. Odbędzie się ona w godz. 8-15 w Szkole Podstawowej nr 4 na os. Kościuszkowców 4 w Swarzędzu. Zaprasza Klub Honorowych Dawców Krwi przy Spółdzielni Mieszkaniowej.

Czytaj też: Hulajnogi wrócą do Swarzędza. Będzie promocja

Organizatorzy akcji krwiodawstwa informują, ze dawcy otrzymają 8-9 czekolad, ciasteczka i sok. Dodatkowo honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolnego od pracy i szkoły.

Kto może oddać krew?

Oddać krew mogą osoby w wieku 18-65 lat, ważące co najmniej 50 kg. Nie trzeba się wcześniej umawiać, ale należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Są osoby, które nie mogą oddawać krwi. Szczegółową listę przeciwskazań można znaleźć: TUTAJ.

Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy

– czytamy w artykule na stronie www.gov.pl.

Samo pobranie krwi powinno trwać maksymalnie około 10 minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi. Warto jednak pamiętać, że do całej operacji należy doliczyć czas wypełnienia ankiety, rejestracji, przeprowadzenia wstępnych badań i wywiadu lekarskiego, więc może to zająć około godziny.

Przy okazji pobrania krwi są wykonywane badania. Nie każdy wie, że ich wyniki można odebrać w ciągu kilku dni po pobraniu. Jest to całkowicie bezpłatne.

Rutynowo bada się:

  • poziom hemoglobiny,
  • test kiłowy,
  • antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV,
  • grupę krwi układu ABO,
  • grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe,
  • przeciwciała.

Mężczyźni mogą oddawać krew maksymalnie sześć razy w ciągu roku, natomiast kobiety – czterokrotnie. Należy pamiętać, że między pobraniami musi minąć minimum osiem tygodni.

Krwiodawcy deklarują, że oddawanie krwi daje ogromną satysfakcję z tego, iż mogą uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi. Bardzo często podkreślają również, że najważniejsza jest świadomość bezinteresownej pomocy drugiej osobie, gdyż człowiek jest jedynym źródłem leku, którego w żaden sposób nie można wyprodukować

– motywuje strona www.gov.pl.

Reklama