Reklama

Horrendalne podwyżki cen prądu i gazu. Burmistrz Swarzędza interweniuje

, 3 stycznia 2022
Podwyżki cen gazu w Swarzędzu
fot. pixabay.com

Końcówka roku 2021 przyniosła informacje o znacznych podwyżkach cen prądu i gazu, które już zaczynają dotykać odbiorców. Mieszkańcy gminy Swarzędz również odczują w swoich portfelach wzrost wysokości rachunków. Burmistrz Marian Szkudlarek postanowił interweniować w tej sprawie.

Pod koniec roku Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżkę taryf opłat za gaz. Skutkuje to wzrostem cen, które pojawią się na rachunkach za „błękitne paliwo”. W okresie zimowym podwyżki te będą dotkliwe ze względu na wykorzystywanie gazu do ogrzewania domów, mieszkań, ale także szkół czy firm.

Czytaj też: Tunel w Kobylnicy za 50 mln zł. To największa inwestycja w historii powiatu

Rachunki za gaz mogą wzrosnąć o 54%, natomiast za prąd o 24% – liczby te dotyczą jednak wyłącznie gospodarstw domowych. Podwyżki dla przedsiębiorców i samorządu mogą być znacznie wyższe. Już teraz z całej Polski napływają sygnały od zarządców budynków wielorodzinnych, że mimo mieszkalnego charakteru ich nieruchomości nie będzie ich dotyczyła podwyżka związana z gospodarstwami domowymi (niższa), ale ta związana z przedsiębiorcami (znacznie wyższa).

– […] przeraża fakt, że stawkę taką będą musieli płacić również zarządcy budynków wielorodzinnych ogrzewanych z centralnej kotłowni, gdzie nie ma możliwości zawarcia indywidualnych umów  z dostawcą gazu przez poszczególnych mieszkańców lub wspólnotę mieszkaniową. Taka właśnie sytuacja dotknęła m.in. zarządcę zasobu komunalnego, tj. Swarzędzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, który koszt ogrzewania rozlicza później na lokatorów i koszty te będzie musiał egzekwować.

– pisze Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

Burmistrz interweniuje

Burmistrz Swarzędza zauważa również, że podwyżki mogą być szczególnie bolesne dla tych osób, które zdecydowały się w trosce o środowisko zmienić sposób ogrzewania ze szkodliwego paliwa stałego na rzecz gazu. Jednocześnie informuje, że zwrócił się do prezesa URE z prośbą o podjęcie w tej sprawie działań.

– Wystąpiłem do organu zajmującego się zatwierdzaniem taryf o pilną interwencję w tej sprawie i objęcie takich przypadków, gdzie całkowite koszty zużycia gazu w centralnych kotłowniach gazowych przenoszone są w całości na mieszkańców, regulacjami identycznymi jak dla umów indywidualnych

– informuje Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

Reklama