Reklama

Elektryczne autobusy dla Swarzędza. Rozstrzygnięto przetarg

, 5 marca 2023
źródło: Solaris Bus & Coach

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu w styczniu ogłosił przetarg na zakup 5 autobusów elektrycznych i budowę stacji ładujących. Na początku marca wybrano zwycięzcę.

Reklama

Swarzędz zamierza kupić 5 elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej. Miasto dostało na ten cel blisko 8 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, co stanowi około połowy kosztów całego projektu.

Zgłosiła się tylko jedna firma

Na początku lutego upłynął termin składania ofert przez firmy, które chciałyby dostarczyć pojazdy i niezbędną infrastrukturę. Zgłosił się tylko jeden producent. To spółka Solaris Bus & Coach z podpoznańskiego Bolechowa. Za zrealizowanie zamówienia Solaris chce otrzymać 16 420 500 zł. Miejscy urzędnicy 3 marca zdecydowali o wyborze tej oferty.

Niskopodłogowce z klimatyzacją

Szczegółowo o elektrycznych autobusach, które dołączą do taboru Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej pisaliśmy już na portalu Swarzędz LIVE.

Zobacz: Swarzędz kupuje elektryczne autobusy. Jaki zasięg na jednym ładowaniu?

Autobusy mają być niskopodłogowe na całej długości i posiadać 3 bezstopniowe wejścia z drzwiami na tyle szerokimi, żeby umożliwiały „dwustrumieniowy ruch pasażerów”. Dodatkowym wymogiem jest wyposażenie pojazdu w funkcję ograniczenia prędkości maksymalnej do 70 km/h. Ważnym udogodnieniem dla pasażerów jest klimatyzacja, którą mają posiadać nowe autobusy.

Urzędnicy ustalili, że firma, która zwycięży w przetargu, będzie miała od momentu podpisania umowy rok na dostarczenie 3 autobusów i uruchomienie infrastruktury do ładowania pojazdów, a kolejne dwa elektryki trafią do Swarzędza w ciągu 24 miesięcy, ale nie wcześniej niż 2 stycznia 2025 r.

Reklama