Reklama

Co najmniej 19 punktów dystrybucji tabletek z jodkiem potasu w gminie Swarzędz

, 5 października 2022
fot. Pixabay.com

Gmina Swarzędz poinformowała, że w razie potrzeby na jej terenie zostanie uruchomionych co najmniej 19 punktów dystrybucji tabletek ze stabilnym jodkiem potasu. W całej Wielkopolsce takich punktów ma być ponad dwa tysiące. To środki bezpieczeństwa związane z rosyjską agresją na Ukrainę i działaniami zbrojnymi prowadzonymi w obrębie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Reklama

We wtorek, 4 października konferencja prasowa na ten temat odbyła się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dzień później gmina Swarzędz opublikowała komunikat, w którym informuje, że gdyby zaszła konieczność wydawania tabletek z jodkiem potasu, uruchomi co najmniej 19 punktów dystrybucji. W tej chwili są one na etapie organizacji. O ewentualnych szczegółach gmina ma informować na bieżąco.

Akcja prewencyjna

Więcej informacji przekazali przedstawiciele WUW. Tłumaczą, że obecne przygotowania do dystrybucji tabletek ze stabilnym jodkiem potasu wśród mieszkańców, to akcja prewencyjna. Prowadzona jest na wypadek ewentualnego skażenia radiacyjnego i z powodu toczącej się w Ukrainie wojny, a przede wszystkim – działań zbrojnych w pobliżu Zaproskiej Elektrowni Atomowej.

Na tym etapie tabletki z jodkiem potasu trafiają do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Dla województwa wielkopolskiego udostępniono 5,3 mln tabletek oraz na wniosek wojewody – dodatkowe pół miliona, gdyby okazało się, że w którejś z gmin będzie trzeba uzupełnić braki.

– Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne

– mówił we wtorek Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

Gotowość w każdej gminie

Wyznaczone przez gminę Swarzędz 19 punktów dystrybucji tabletek, to realizacja polecenia wojewody, zgodnie z którym każda gmina miała do końca ubiegłego tygodnia przygotować plan akcji jodowej. Do piątku preparat zostanie przekazany do wskazanych przez gminę miejsc składowania.

W przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek. W momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym fakcie poprzez alert RCB. W tym czasie uruchamiane będą punkty dystrybucyjne, których lista zostanie opublikowana na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

– informuje WUW w komunikacie.

Eksperci uspokajają

Eksperci przypominają, że w tym momencie nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków związanego z ewentualnym skażeniem radiacyjnym. Informują też, że nie ma uzasadnienia dla prewencyjnego przyjmowania preparatów z jodkiem potasu. Apelują o zachowanie spokoju i stosowanie się do komunikatów.

Reklama