Reklama

Aleksander Doba patronem szkoły w Zalasewie

, 9 września 2022
fot. Aleksander Doba

Urodzony w Swarzędzu, znany podróżnik Aleksander Doba został patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie.

30 sierpnia Rada Miejska w Swarzędzu przyjęła uchwałę o nadaniu SP nr 2 w Zalasewie imienia Aleksandra Doby. Do tej pory placówka nie miała swojego patrona, a wśród kandydatów do tej roli, oprócz Doby, byli: Robert Lewandowski i Maria Skłodowska-Curie.

W wyniku głosowania zdecydowaną większością głosów zwyciężyła kandydatura Aleksandra Doby. (…) To osoba, której postawa, optymizm i pasja stanowić będą wzór osobowy dla dzieci i młodzieży, ciesząca się szacunkiem i uznaniem opinii publicznej. Aleksander Doba znany z charyzmy, olbrzymiego optymizmu i hartu ducha, udowadniał że nie ma rzeczy niemożliwych i warto spełniać marzenia w każdym wieku

– czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej w Swarzędzu.

Aleksander Doba: urodzony w Swarzędzu, rozpoznawalny na świecie

Aleksander Doba urodził się w 1946 r. w Swarzędzu. Mieszkał w naszym mieście do 1975 r. Do jego najważniejszych osiągnięć należy bez wątpienia samotne przepłynięcie Atlantyku kajakiem na przełomie 2013 i 2014 r. W 2015 r. Doba, jako pierwszy Polak, otrzymał tytuł Podróżnika Roku magazynu National Geographic. W lutym 2015 r. przyznano mu „Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Swarzędz”. Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 r. podczas zdobywania Kilimandżaro.

Reklama